Itt a nyár, végre kiszabadultunk a négy fal közül, néhány nap alatt akarunk egész évre való barnaságot szerezni, a gyerek pedig legszívesebben egész nap a vízben vagy a homokozóban (tehát a tűző napon) szöszmötölne… Ismerős a helyzet? Ha nem egy kiadós leégéssel szeretnénk kezdeni a nyaralást, akkor érdemes néhány dologra odafigyelni. Az alábbiakban Dr. Kelen Ákos termékfejlesztő szakgyógyszerész foglalja össze a legfontosabb tudnivalókat.
Az örök alapszabály: Ne napozzunk 11 és 15 óra között! Ezt persze egy nyaralás során a gyakorlatban szinte lehetetlen betartani, úgyhogy inkább az egyéb óvintézkedéseket vesszük számba.
Előzzük meg a leégést!
A leégés messze komolyabb veszély, mint néhány napos kellemetlen, viszkető bőrpír! A tünetek csak két-három órával a napégés után jelentkeznek, amikor már késő, tehát mindenképpen a megelőzésre kell törekedni. A leégés súlyosságától függően az egyszerű bőrpirosodástól a hólyagokig sokféle fokozat kialakulhat. A bőrtüneteket láz, fejfájás, súlyosabb esetben hidegrázás kísérheti. A többszörös leégés akár súlyos bőrbetegséghez is hozzájárulhat; a betegség sohasem a leégést követően azonnal alakul ki, hanem esetleg évtizedekkel később, mert a bőr „emlékszik” minden leégésre.
Elég ruhával védekezni a nap ellen?
Hasznos, de nem elégséges. Egy világos színű pamut ruha csak kb. 10-es faktorú védelmet nyújt. A speciális UV szűrő öltözet már sokkal hasznosabb, de ebben az esetben is figyelmet kell fordítani a fedetlen testrészekre. Hordjunk könnyű, világos sapkát vagy kalapot a fej védelme érdekében.
Figyelem! A nagy vízfelület és a homok visszaveri, ezzel felerősíti a napsugarakat, illetve magashegyi körülmények között is fokozott az UV terhelés.
Hogyan válasszunk napvédőt?
Ha nyáron szabadba megyünk mindenképpen használjunk bőrtípusunknak megfelelő napvédő készítményt!
Krémet, sprayt, olajat, kinek mi a szimpatikus. A lényeg a megfelelő faktorszám választása és persze, hogy egyenletesen, megfelelő mennyiségben eloszlassuk a bőrünkön. A félárnyékba húzódva is barnul a bőr, igaz, lassabban, de itt is le lehet égni megfelelő bőrvédelem nélkül.
A faktorszám azt mutatja meg, hogy hányszorosára nő a bőr védekezőképessége a napozás alatt. Az egyéni „alap” védelmi idő eltérő a különböző bőrtípusoknál. A legérzékenyebb bőr nagyjából tíz perc alatt ég le védelem nélkül. Bőrtípuson belül is eltérő lehet a bőr igénye, tavasszal, kora nyáron a bőr még fehérebb, érzékenyebb, érdemes mérsékelt napozással és magasabb faktorszámmal kezdeni. Lebarnult bőr esetén csökkenthető a faktorszám, hiszen ekkor már rendelkezik a bőr bizonyos mértékű saját védelemmel, de ekkor sem szabad teljesen magára hagyni. Reggel, este elég lehet alacsonyabb faktor számú készítmény, de a kritikus 11-15 órás időszakban csak magasabb faktorszám nyújt megfelelő védelmet.
Komplex, UVA+UVB védelem szükséges. Az UVB sugarak adják a tartós barnaságot, viszont ez felelős a napégés kialakulásáért is; az UVA sugarak a mélyebb bőrrétegekbe jutva a bőr idő előtti öregedését okozhatják és barna foltok alakulhatnak ki miatta. A faktorszám csak az UVB védelmet jelzi, bőrünk biztonsága érdekében fontos, hogy olyan terméket válasszunk, amelyen az UVA védelemre utaló jelölés is szerepel.
- Válasszunk tartósítószer-mentes készítményeket, hogy minden felesleges anyagot távol tartsunk bőrünktől.
- Legyen vízálló összetételű a termék, hogy strandolás közben is védelmet nyújtson.
- A kisgyerekekre csak a speciálisan gyerekek számára fejlesztett napvédőket használjuk. Ezeknek más az összetételük, az egészen érzékeny bőrre is megfelelőek és pancsolás közben is védik a bőrt.
Hogyan használjuk?
- Fontos, hogy egyenletesen és elegendő mennyiséget vigyünk fel a bőrre napozás előtt. Ahova nem jut krém, ott bizony nem fog védeni és foltos leégést eredményezhet.
- Aktív szabadtéri tevékenység során érdemes 1-1,5 óránként újra alkalmazni a fényvédő krémet, mivel a homokkal, törölközéssel ledörzsölődhet. Gyermekek esetén ez különösen fontos.
- A kisbabák bőre fokozottan érzékeny az UV fényre, ezért 1 év alatti gyermeket semmiképpen ne tegyünk ki közvetlen napfénynek, és árnyékos helyen is gondoskodjunk a megfelelő bőrvédelemről védőruha és napvédő készítmény használatával.
Napozás utáni ápolás: Az erős napsugárzás, szél és víz által igénybe vett bőr speciális ápolásra szorul, ezért napozás utáni hidratáló, regeneráló készítmény használata feltétlenül javasolt.
Végezetül néhány extra tipp:
- Ne napozz sminkelve, mert az erős napsugárzás hatására a különféle kozmetikumok is elváltozást okozhatnak a bőrön.
- Egyes gyógyszerek és krémek átmeneti fényérzékenységet és kellemetlen bőrreakciót okozhatnak, ezért figyelmesen olvasd el a betegtájékoztatót.
Bizonytalan vagy, hogy melyik naptejet válaszd? Készítettünk egy összeállítást, amely segítségedre lesz. >>
További kérdésed van a napozással, naptejekkel, speciális alapanyagokkal kapcsolatban?
Írj nekünk FB oldalunkon vagy info@drkelen.hu emailcímre, személyesen fogom megválaszolni a felmerülő kérdéseket.
Leégésmentes, szép nyarat kívánok!
Dr. Kelen Ákos – termékfejlesztő szakgyógyszerész